Ponedeljak, 30.06.2025 | 11:46
Osma sednica Skupštine grada Valjeva protekla je u znaku ozbiljne rasprave o razvoju i budućnosti Divčibara, jednog od najznačajnijih turističkih centara ovog dela Srbije. Pitanje koje je otvoreno tokom sednice nije bilo samo infrastrukturno, već i političko, strateško i identitetsko – kako Valjevo vidi Divčibare i da li je spremno da konačno preuzme punu odgovornost za njihovu održivu budućnost.
Raspravu je pokrenula odbornica Dragojlović opozicije i koalicije “Svanuće”, osvrćući se na trenutno stanje u turističkom centru. Kako je navela, radovi na izgradnji 12 kilometara kanalizacione mreže i postrojenja za preradu otpadnih voda značajno narušavaju izgled Divčibara, dok se turisti, kako je slikovito opisala, „guse u oblacima prašine“. Njeno izlaganje otvorilo je niz važnih pitanja o dinamici radova, transparentnosti trošenja javnih sredstava i o tome da li se lokalna vlast zaista vodi interesima građana i posetilaca Divčibara.
Koordinator za Divčibare, Vladimir Blagojević, pokušao je da odgovori na iznete primedbe, ali mu je predsednik Skupštine grada Valjeva, dr Slobodan Gvozdenović, uskratio reč, uputivši ga da odgovore dostavi pismeno odbornici ili da sazove konferenciju za medije.
Jedna od ključnih tačaka sednice bilo je i izdvajanje 7,7 miliona dinara iz budžeta grada Valjeva za izgradnju pristupnih saobraćajnica, koje su neophodne kako bi kanalizaciona mreža i postrojenje mogli nesmetano da funkcionišu. Na to je Blagojević ukazao, objašnjavajući da međunarodna banka koja finansira deo projekta ne može pokrivati troškove izgradnje pristupne infrastrukture, te da tu obavezu mora preuzeti grad. Naglasio je da je ovo poslednji veliki infrastrukturni projekat na Divčibarama, nakon čega će fokus biti potpuno preusmeren na razvoj turizma. “Valjevo duguje Divčibarama ovaj projekat,” istakao je Blagojević, navodeći da se ovim podižu temelji za dalji napredak čitavog kraja te još jednom ukazao na dobrobiti za grad Valjevo navodeći primer da se samo od naknade za građevinsko zemljište sada puni budžet grada i da je on povećan sa 12e na 100e u proteklih 5 godina, pa tako na malu zgradu od 1000 mkv grad prihoduje 100.000,00e .
Međutim, odbornik Goran Gavrilović, takođe iz koalicije “Svanuće”, nije se složio sa tezom da Divčibare treba da budu prioritet. Kako je rekao, postoje i drugi delovi Valjeva i okoline koji čekaju na razvoj, ulaganja i pažnju gradske uprave.
Blagojević je još jednom pokušao da odgovori na sva postavljena pitanja, poručivši da je spreman da razgovara sa odbornicima i da je otvoren za dijalog. Ipak, predsednik Skupštine ga je i ovog puta prekinuo, zaključivši da nije vreme za dodatna obrazloženja.
Dok se sednica završila bez konačnih odgovora, ostalo je da visi ključno pitanje: kome zapravo i zbog čega smeta razvoj Divčibara i ulaganje u ovaj važan turistički centar?
Podsetimo, do sada je u Divčibare država Srbija uložila je ukupno oko 12 miliona evra u proteklih 5 godina – i to ne predstavlja samo finansijsku investiciju, već i simbol opredeljenja Valjeva da se konačno okrene svojoj planinskoj perli.
Ostavite komentar